Menu

Kazania Erlo Stegen

Kazania Erlo Stegen

Walcząc z pokusą

pola.adria

Kazanie Erlo Stegena, niedziela, 23 listopad 2014 r.

(Tłumaczenie streszczenia)

Tekst źródłowy/English version: [Dealing with temptation]


Na podstawie wersetu: I Księga Mojżeszowa (Genesis) 39:7-18.

Po tych wydarzeniach żona pana jego zwróciła uwagę na Józefa i rzekła: Połóż się ze mną! Ale on nie chciał i rzekł do żony pana swego: Oto pan mój, mając mnie, nie troszczy się o nic w domu, a wszystko, co ma, mnie powierzył. On sam nie jest w tym domu większy ode mnie, a nie odmówił mi niczego oprócz ciebie, bo ty jesteś żoną jego. Jakże miałbym więc popełnić tak wielką niegodziwość i zgrzeszyć przeciwko Bogu? A chociaż ona namawiała Józefa codziennie, by spał z nią i żył z nią, nie usłuchał jej.

Pewnego dnia, gdy wszedł do domu, aby wykonać pracę swoją, nie było tam nikogo z domowników w domu. Wtedy chwyciła go za szatę jego, mówiąc: Połóż się ze mną! Lecz on zostawił szatę swą w jej ręku, uciekł i wyszedł na dwór. A gdy zobaczyła, że zostawił swą szatę w jej ręku i uciekł na dwór, Zawołała domowników swoich i rzekła do nich: Patrzcie, sprowadził nam męża Hebrajczyka, aby sobie pozwalał z nami. Przyszedł do mnie, aby spać ze mną, lecz ja zaczęłam głośno krzyczeć, i gdy usłyszał, że głośno krzyczałam i wołałam, zostawił szatę swoją u mnie, uciekł i wyszedł na dwór.

Józef jest dobrym przykładem tego jak należy walczyć z pokusą. A pokusa zawsze czai się gdzieś w pobliżu. W przypadku niektórych grzechów jedyną drogą do zwycięstwa jest ucieczka.

Musimy także stronić od okoliczności stwarzających sposobność do grzechu.

Każdy chrześcijanin powinien "zawrzeć umowę ze swoimi oczami", by nawet nie zerkać w stronę pokusy. Niektóre z nich potrzebują jedynie niewielkiej iskry zanim zrodzą grzech. Pamiętajcie o Jobie, który uczynił przymierze ze swymi oczami by nawet nie zerkać na młode dziewczęta (Job 31:1 - "Zawarłem umowę ze swoimi oczyma, że nie spojrzę pożądliwie na pannę").

Dlaczego miałbyś otaczać się grzesznikami i tymi, którzy mówią i czynią zło? Człowieka można poznać po jego przyjaciołach. Przyjrzyj się kim są twoi, a będziesz wiedział kim jesteś. W Psalmie 1 czytamy: " Szczęśliwy mąż, który nie idzie za radą bezbożnych ani nie stoi na drodze grzeszników, ani nie zasiada w gronie szyderców".

Jeżeli stale przebywasz w towarzystwie ludzi z Sodomy i Gomory, przysłuchując się codziennie ich grzesznym rozmowom, to nic dziwnego, że sam jesteś przez to zabrudzony.

Kapitan statku lub pilot unikają wypadku omijając sztorm, a nie pakując się w sam jego środek.

Kiedyś usiadłem w samolocie koło pewnej kobiety. Czytałem Biblię. Zapytała mnie co czytam, a gdy zobaczyła, że to Pismo Święte, stwierdziła, że nie wierzy w Boga. Chwilę później samolot wpadł w turbulencje tak, że kubki z kawą zaczęły fruwać po pokładzie. Ta sama kobieta krzyknęła: "O Boże, pomóż nam!". Zapytałem ją wtedy, dlaczego woła na pomoc Boga, skoro powiedziała, że w niego nie wierzy?

 

Obyśmy wszyscy uciekali od pokus. Nie bądźmy tak głupi by prowadzić samych siebie na pokuszenie.

Bóg jest trójcą. Bóg Ojciec, Bóg Syn, Bóg Duch Święty. Duch Święty uświęca nas i czyni czystymi. Tak napisane jest w Biblii.

Jednak diabeł też jest trójcą: świat, ciało i szatan. Jeśli kochasz ten świat albo rządzą tobą twoje cielesne żądze to należysz do szatana.

W 2 liście Tymoteusza czytamy o bliskim współpracowniku św. Pawła, Demasie, który opuścił go, bo pokochał świat (2 Tym 4:10). Jak to było możliwe?

Biblia stwierdza, że przyjaźń ze światem to nieprzyjaźń z Bogiem (Jakuba 4:4). Czy słyszycie, młodzi ludzie? Jeżeli jesteście przyjaciółmi świata, jesteście wrogami Boga. To dotyczy także wierzących-faryzeuszy w kościołach, którzy ukochali rzeczy tego świata.

Istnieje pewna legenda o Królu Midasie. Kochał on złoto i pragnął być najbogatszym człowiekiem na świecie. Miał córkę o imieniu Margot, którą też bardzo kochał, ale z powodu swojej miłości do złota nie spędzał z nią zbyt wiele czasu. Całe dnie szukał nowych sposobów na zdobycie większej ilości złota lub siedział w skarbcu licząc je. Pewnego dnia, gdy tam przebywał, znikąd pojawił się nieznajomy i zapytał go, czy jest szczęśliwy. Midas odpowiedział, że prawdziwie szczęśliwy byłby wtedy, gdyby wszystko, czego dotknie przemieniało się w złoto. Nieznajomy odparł, że tak się stanie jak tylko wzejdzie słońce następnego ranka. Potem zniknął.

Następnego ranka Midas nie mógł się doczekać wschodu słońca. Jak tylko zobaczył jego promień dotknął swojego łoża, które zamieniło się w złoto. Następnie krzesła - i ono też zmieniło się w złoto. Oszalał z rozkoszy i dotykał jednej rzeczy za drugą a te zamieniały się w złoto. Poszedł do ogrodu swojej córki, Margot. Postanowił zrobić jej niespodziankę i zamienił wszystkie kwiaty w jej ogrodzie w złoto. Potem poszedł na śniadanie. Kiedy jednak dotknął szklanki wody, ta przemieniła się w złoto i nie mógł się napić. Próbował zjeść brzoskwinię, ale z nią stało się to samo. Przerażony zrozumiał, że nie może nic zjeść. Wtedy weszła płacząca Margot, ze złotą różą w dłoni. Czy nie podobają ci się róże? - zapytał król Midas. Odparła, że woli żywe od złotych. Margot zauważyła, że jej ojciec jest strapiony, więc zanim siadła do stołu, uściskała go. I zamieniła się... w złoto.

Król był zdruzgotany. Uświadomił sobie swój błąd i rozpłakał się. Wtedy znów pojawił się przed nim ów nieznajomy. Czy jesteś teraz szczęśliwy? - zapytał. Midas przyznał się do błędu: "Gdybym tylko mógł odzyskać moją córkę, znów jeść i pić…" Nieznajomy kazał mu iść do rzeki, wskoczyć do niej a potem przynieść z niej trochę wody i wylać ją na córkę oraz na jedzenie, aby znów stały się normalne. Król zrobił to, odzyskał córkę i od tego dnia był mądrzejszy.

Biblia mówi: uciekaj od młodzieńczych pożądliwości (2 Tym 2:22).

Józef, mąż Marii, uciekł z żoną i dzieckiem do Egiptu, bo został ostrzeżony przez Boga. Gdyby się nie posłuchał, to Jezus zostałby zabity. Może twój Jezus został zabity bo ty nie chodzisz śladami Józefa, ale uciekasz przed posłuszeństwem Bogu?

Biblia mówi również: daj odpór diabłu, a ucieknie od ciebie (Jakuba 4:7)

Obyśmy zrozumieli to, co dziś usłyszeliśmy i obyśmy tak postępowali. Pijmy z Bożego źródła czystej wody, a nie z zatrutej wody tego świata (Jana 4:13-14).

 

"Odpowiedział jej Jezus, mówiąc: Każdy, kto pije tę wodę, znowu pragnąć będzie; ale kto napije się wody, którą Ja mu dam, nie będzie pragnął na wieki, lecz woda, którą Ja mu dam, stanie się w nim źródłem wody wytryskującej ku żywotowi wiecznemu". Jana 4:13-14

© Kazania Erlo Stegen
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci