Menu

Tłumaczenia kazań Erlo Stegena

Na stronie zamieszczam tłumaczenia niedzielnych kazań misjonarza Erlo Stegena, dostępnych na oficjalnej stronie misji Kwasizabantu w RPA.

Konferencja wakacyjna w Bilten, Szwajcaria - lipiec 2017

pola.adria

Erlo_Stegen1

 

Po raz kolejny serdecznie zapraszamy na coroczną wakacyjną konferencję, która odbędzie się w dwóch częściach:

1) konferencja dla dzieci /24 - 27 lipca 2017 r./

2) konferencja dla rodzin (i dorosłych). /27 - 30 lipca 2017 r./

Odbędzie się ona w małym, górskim miasteczku Bilten w Szwajcarii w dniach 24-30 lipca 2017 r.

Zaproszeni są wszyscy poszukujący Boga i wierzący zainteresowani odnowieniem relacji z Bogiem i mocnym, żywym nauczaniem, którym najprawdopodobniej dzielić się będzie pastor Erlo Stegen (aczkolwiek plan konferencji będzie znany dopiero w lipcu).

Konferencja odbędzie się w języku niemieckim i będzie tłumaczona na języki: angielski, francuski, rosyjski i polski. (Najlepiej mieć ze sobą słuchawki, będzie można je też nabyć na miejscu).

Konferencja jest bezpłatna, jak również zakwaterowanie i wyżywienie. Nocleg w pokojach zbiorczych, łóżka piętrowe. Ewentualnie możliwość noclegu przy rodzinach, lub we własnym zakresie. (W przypadku szczególnych potrzeb kwaterunkowych, możliwość ustalenia). Zapewnione są 3 posiłki dziennie.

Więcej informacji już wkrótce.

Osoby zainteresowane prosimy o kontakt mailowy: pl.eng.translator[]gmail.com

Zgłoszenia na konferencje są możliwe (wstępnie) do połowy lipca 2017.

Książka Erlo Stegena już dostępna!

kwasizabantu

Na rynku polskim pojawiło się właśnie nowe wydanie wciągającej i poruszającej historii o duchowym przebudzeniu w plemieniu Zulusów, które miało miejsce w RPA w 1960 roku.

Książka wyróżnia się na tle innych historii misjonarskich, gdyż oprócz opisu przebudzenia zawiera także obszerne i głębokie studium procesu jaki poprzedził jego nadejście. Misjonarz Erlo Stegen opowiada o swoich duchowych poszukiwaniach, rozpaczy nad chrześcijaństwem niepodobnym do tego, opisanego w Dziejach Apostolskich i o osobistych doświadczeniach na drodze do przebudzenia. Dzieli się historią o tym, jak Bóg "rozdarł niebiosa" i wylał Swojego Ducha.

Książka zawiera opisy wielu ciekawych zdarzeń, trzyma w napięciu i napełnia pragnieniem poznania Boga tak blisko, jak było to udziałem misjonarzy i Zulusów z Kwasizabantu.

Ponadto pozycja uzupełniona została o najnowsze informacje: co dzieje się na misji teraz, w roku 2016?


Cena promocyjna: 15 zł [przesyłka w promocji za darmo aż do odwołania]

Aby zamówić napisz na poniższy adres email: ksb.books.pl@gmail.com 

.

Spis treści:

1. Nawrócenie i powołanie do pracy dla królestwa Bożego
2. Walka z mocami ciemności - niepowodzenia w służbie
3. Moc Ducha Świętego dynamicznie wspomaga służbę
4. Cechy pierwotnego zboru
5. Poznanie grzechów początkiem przebudzenia
6. Działanie Ducha Świętego
7. Towarzyszące znaki i cuda
8. Epilog kwiecień 2016 r. 

 Przeczytaj fragmenty: tutaj

Dane techniczne:
Okładka miękka, błyszcząca
Liczba stron: 117
Wydawnictwo: Bibel- und Schriftenmission De Kurt E. Koch e. V.
Wydanie II: 2016, uzupełnione

4 - 7 sierpnia 2016: Konferencja w Szwajcarii

pola.adriaSerdecznie zapraszamy na kolejną, coroczną wakacyjną konferencję dla rodzin. Odbędzie się ona w małym, górskim miasteczku Bilten w Szwajcarii w dniach 4-7 sierpnia 2016 r. 

Zaproszeni są wszyscy poszukujący Boga i wierzący zainteresowani odnowieniem relacji z Bogiem i mocnym, żywym nauczaniem, którym najprawdopodobniej dzielić się będzie pastor Erlo Stegen.

Konferencja odbędzie się w języku niemieckim i będzie tłumaczona na języki: angielski, francuski, rosyjski. Planowane jest także tłumaczenie na język polski (słuchawki).

Więcej informacji już wkrótce.

Osoby zainteresowane prosimy o kontakt mailowy: pl.eng.translator[]gmail.com

"Wrócę do mojego ojca" (Ngizobuyela Kubaba) - konferencja dla młodzieży

pola.adria

 

Erlo_Stegen_konferencja

Erlo Stegen

W Ewangelii Łukasza 15 znajdujemy opis trzech historii. Każda z nich opowiada o czymś, co zostało zgubione. Pierwsza mówi o kobiecie, która straciła drachmę, ale szukała jej wytrwale i znalazła. Następna jest o zagubionej owcy, na której poszukiwanie wyruszył pasterz. Ostatnia historia odnosi się do zgubionego człowieka. Poprzednie dwie mówiły o przedmiocie i zwierzęciu. Tutaj jednak Jezus mówi już konkretnie o zagubionym synu. Istocie ludzkiej. To pokazuje nam wartość, jaką ma dla Boga ludzka dusza.

Bez względu na to, kim jesteś, jak daleko odszedłeś i jak upadłeś – jesteś ważny dla Boga. Czy jesteś wykształcony, czy nie, zdrowy, czy chory, pełnosprawny czy nie. Nawet jeśli nie oddałeś jeszcze swojego życia Bogu i nie pokutowałeś ze swoich grzechów – jesteś ważny dla Niego. Wszystkie te trzy przypowieści są tego obrazem.

Syn marnotrawny, którego będę nazywać zagubionym synem, był tym najmłodszym z dwóch synów. Zrobił coś naprawdę paskudnego. Powiedział do swojego ojca: daj mi już teraz to, co mi się należy. To jest szokujące nawet i dla nas, a co dopiero w czasach biblijnych. Spadek otrzymuje się po śmierci ojca. Ten młodzieniec nie miał dobrych manier. Nie dbał o swojego ojca i nie kochał go. Ewidentnie nie szanował i miał go za nic. Myślał tylko o sobie: Chcę iść swoją drogą i robić, co mi się podoba, z dala od ojca.

Pamiętam taką sytuację, z czasu, gdy byłem młody. Pewien kolega powiedział do mnie: Chciałbym, by mój ojciec wreszcie kopnął w kalendarz. Myślał o jego spadku. Zdarza się też, że dzieci zabijają rodziców, by szybciej dostać spadek. To nie do pomyślenia.

Żyjemy w czasach Sodomy i Gomory. Szacunek dla rodziców został zapomniany. W pewnej szkole w RPA wierząca nauczycielka przekonywała dzieci: Musicie szanować swoich rodziców. Pewna dziewczynka wstała i odparła: "To niemożliwe. Nie mogę". A jednak, nawet jeśli twój ojciec to cudzołożnik i alkoholik – musisz go szanować. Nie to, co robi i jak żyje, ale jego jako osobę.

Pamiętacie, że Bóg stworzył ludzi z pyłu ziemi? Tak, On jest naszym Ojcem. I nie tylko dlatego, że nas stworzył, lecz także dlatego, że wykupił nas krwią Jezusa i wybawił z naszych grzechów. Pamiętajmy, że życie, które mamy, jest od Niego. Jeśli On zabierze swoje tchnienie, wszystko rozsypie się w pył. Nigdy nie zapominaj, że zostałeś stworzony na Jego obraz a w twoich komórkach, krwi i tchnieniu jest Jego życie. I nawet nie musiałeś za to płacić, wszystko masz za darmo: życie, powietrze, wodę, słońce i dni. Góry, lasy, morza. Wzrok, kolory. Nawet sen. Tak często nie dziękujemy mu nawet za jedzenie, nie modlimy się przed posiłkiem. Jemy jak te krowy na polu, bezmyślnie.

Młodszy syn z przypowieści nie miał właściwego podejścia do ojca. Nie był mu wdzięczny za wszystko, co miał w jego domu. W jego sercu było tylko jedno żądanie: daj mi, co moje i pozwól odejść!

Każdy, kto żyje bez Boga, jest głupcem. Tak mówi Pismo „Głupi rzekł w sercu swoim: nie ma Boga”. Postępujesz głupio i bezmyślnie, jeśli żyjesz tak, jakby Boga nie było. Jeżeli sam decydujesz o swoim życiu i nie liczysz się z Jego zdaniem.

Nie masz w sercu wdzięczności do Boga za życie, które ci dał a następnie idziesz na pastwiska, na które nie powinieneś iść. Robisz rzeczy, których nie powinieneś robić. Idziesz w grzech. Zaczynasz żyć „swoim życiem”. Zaprzyjaźniasz się z niewłaściwymi osobami. Zachowujesz się jak mysz, która zaprzyjaźniła się z kotem. Cieszysz się i jesteś dumny, że kot tak bardzo cię kocha. Nie zdajesz sobie sprawy z prawdziwego powodu tej miłości. Bóg daje ci wszystko, czego potrzebujesz, a ty bierzesz to i wykorzystujesz do złych rzeczy.

Otwórz swoje serce. Oddaj swoje ciało jako ofiarę miłą Bogu! Nie marnuj życia i sił na przyjemności tego świata. To podróbki. Z daleka błyszczą się jak diamenty, ale to tanie szkiełka.

Taki jest grzech. Czasem wydaje się być atrakcyjny, ale pamiętaj, że ceną za grzech zawsze jest śmierć.

Wydaje ci się, że grzech sprawia Ci radość? Przyjacielu, to naprawdę krótkotrwała przyjemność. Tak krótkotrwała jak haj po narkotykach. Jak przyjemność z wypalenia papierosa. Myślisz: tak fajnie jest bawić się z chłopakami, z dziewczynami. Czy nie zdajesz sobie sprawy, że ta pozorna przyjemność trwać będzie tak krótko, jak wypicie butelki alkoholu? Jedna chwilka i już jest pusta!

Tak samo działają pożądliwości tego ciała. Nie oszukuj się. To bardzo ulotna i nie warta zachodu przyjemność, która w konsekwencji przynosi wieczną śmierć. Szukaj raczej prawdziwej perły, prawdziwego diamentu, który nie przemija.

Młodzi ludzie, trzymajcie się z dala od niemoralności. Była pewna młoda dziewczyna pośród Zulusów. Dobrze się prowadziła i była z dobrego domu. Ale została zwiedziona przez mężczyznę. Tylko jeden raz. Zaraził ją HIV. Podobna rzecz przytrafiła się białemu chłopakowi z Francji. Uwiodła go dziewczyna. Celowo, bo wiedziała, że jest zarażona i postanowiła nie umierać sama. Nie znał jej. Był młody, naiwny i ambitny, miał plany i marzenia. Tylko ten jeden błąd. Konsekwencją grzechu jest śmierć zawsze, w ten czy inny sposób. Ten grzech nas zabija, czy to widzimy od razu czy nie. Czy jest to tak ewidentne jak w przypadku osób, które zarażają się HIV, (co szczególnie tu u nas w RPA jest częste), czy nie. Nawet jeśli obronisz się przed wirusem nie łudź się, że to coś pomoże. Niemoralność pozostaje niemoralnością. Grzech rodzi śmierć.

Opowiem jeszcze jedną historię. Ta jest o Eskimosach. Żyją daleko na północy, w kraju, gdzie zawsze jest lód. (Czasem myślę, że może bym tam kiedyś pojechał. Niestety obawiam się, że jestem już za stary). Pewien myśliwy – Eskimos wpadł na pomysł by zrobić pułapkę na wilka. Wziął bardzo ostry nóż i posmarował go krwią owcy. Potem wystawił na mróz, tak, że krew zastygła. Powtarzał to kilka razy, aż warstwa krwi była bardzo gruba. Potem umieścił nóż w lodzie ostrzem do góry.

W nocy zjawił się wilk, przyciągnięty zapachem krwi. Zaczął lizać nóż, rozkoszując się smakiem. Nie wiedział, że pod warstwą owczej krwi jest śmiercionośne narzędzie. Z zapamiętałym szale lizał i lizał, rozcinając sobie język i kalecząc się, tak, aż umarł. Czy rozumiecie? Nie róbcie tego samego. Nie marnujcie swojego życia. Grzech zabija. Upamiętajcie się, wróćcie do Ojca! Jeszcze można wrócić. Ale jeśli podepczesz tą łaskę, może być już za późno.

Modlę się, abyśmy nie byli tymi, którzy giną, ale abyśmy trwali na drodze światłości.

 

[Chór młodych mężczyzn, w większości byłych narkomanów i przestępców, którzy doświadczyli uwolnienia po dogłębnym upamiętaniu. Śpiewają: "Mam w sercu pokój i radość"]

[Na konferencji zjawiły się tysiące nastolatków i młodych ludzi z zuluskich wiosek] 

Konferencja dla pastorów i nauczycieli Słowa - jak było?

pola.adria

W dniach 11-13 kwietnia 2016 r. w Szwajcarii odbyła się konferencja Misji Kwasizabantu dla pastorów, starszych i nauczycieli Słowa pod tematem "Panie, zostań z nami" (Łk 24:29). Przybyli kaznodzieje z rozmaitych kościołów protestanckich z całego świata: Ze zborów Kościoła Chrześcijan Baptystów, Kościołów Ewangelicznych i Ewangelickich, Społeczności Chrześcijańskich, międzynarodowych misji chrześcijańskich i innych. Na konferencji zjawili się pastorzy i misjonarze z Francji, Ukrainy, Rumunii, Transylwanii, Armenii, Rosji, Holandii, Niemiec, Szwajcarii, Indii, Izraela i Południowej Afryki. Byli także przedstawiciele z Polski, z kościoła Chrześcijan Baptystów.

MÓWCY NA KONFERENCJI:


Pastor Erlo Stegen, Południowa Afryka

Erlo_StegenMisjonarz wśród Zulusów. Po przebudzeniu które rozpoczęło się w 1966 r. założył Misję Kwasizabantu. Prowadzi ewangelizację w Południowej Afryce i w innych krajach afrykańskich. Opowiadał o ciemności, która spowija nie tylko ludy Afryki, ale także całą Europę. O bezbożności i świetle, którym jest Pan Jezus. Przypomniał, że należy trzymać się ściśle Ewangelii i nie pozwalać by obecna kultura i otaczający nas świat miał wpływ na nasz światopogląd. Musimy pamiętać, że obowiązkiem kapłana jako posłańca Pana Zastępów jest przekazywanie poznania (Malachiasza 2.7). Nawet jeżeli przyjdzie czas, kiedy zdrowej nauki "nie ścierpią" - zauważył. Odnosił się także do fragmentów z Ew. Łukasza 24:29 oraz II Moj. 33:1-2,15. Mojżesz nie był usatysfakcjonowany obecnością anioła, pomimo obiecanych cudów i podboju kraju wybranego, lecz jedynie samego Boga (v.15). Takie też powinno być nasze nastawienie. Za wszelką cenę chciejmy by sam Bóg był z nami.
Nawiązywał do tematu konferencji: "Panie, zostań z nami, bo zbliża się mrok".

Pastor Zac Poonen, Indie

Zac_Poonen1Były oficer Indyjskiej marynarki, od 50 lat służy Panu. Autor szeregu książek, założył wiele kościołów w Indiach i za granicą. Prowadzi pracę ewangelizacyjną w Indiach, głosi Słowo i niesie pomoc w ubogich indyjskich wioskach. Opowiadał o swojej pracy, o zwiedzeniach w kościele, czystej ewangelii upamiętania, o konieczności przebaczania bliźnim aby samemu dostąpić przebaczenia i uwolnienia, a także o chrześcijaństwie w Indiach. Oraz o determinacji w szukaniu obecności Pana.

Uczniowie którzy spotkali Jezusa w drodze do Emaus musieli Go przymusić, by został z nimi. On zachowywał się tak, jakby miał iść dalej. Dopiero gdy zobaczył, że naprawdę bardzo chcą, by z Nimi został, przystał na ich prośbę. Podobnie jest z nami - zauważył. - To zależy od naszej postawy. Czy na prawdę tego chcemy? Jak bardzo?

Musimy także uważać, by nie zastępować działania Ducha Świętego muzyką, technikami psychologicznymi, teologią lub skupianiem się na kwestiach finansowych - powiedział. - Obecnie można spotkać się z fałszywym pojmowaniem kwestii działania Ducha Świętego. Obecność Ducha Świętego przejawia się w upamiętaniu i poznaniu swoich grzechów. Tylko w mocy Ducha możemy wykonywać Boże posłannictwo by iść na cały świat i czynić uczniami wszystkie narody. [Posłuchaj kazań Zac'a Poonen'a po polsku tutaj]

Pastor Jean-Marc Thobois, Francja

Jean_ThoboisAbsolwent Uniwersytetu w Jerozolimie, gdzie studiował na kierunkach: Historia Izraela i archeologia. Ukończył też szkołę Biblijną. Uczestniczył w tłumaczeniu Biblii. Zajmuje się tematyką związaną z Izraelem, gdzie obecnie mieszka. W swoich rozważaniach biblijnych odnosił się do kultury i realiów kulturowych oraz przyrodniczych Izraela, przytaczając wiele ciekawostek i informacji znanych tylko mieszkańcom tych terenów. Wspomniał także o stanie duchowym Europy. Co można jeszcze zrobić? Biblia mówi: "Rozdzierajcie wasze serca, a nie szaty!" - przypomniał, mówiąc o konieczności szczerego i dogłębnego upamiętania.

Matthias Schwab, Niemcy

Missionary_Mathias(Ze względu na rodzaj prowadzonej pracy misyjnej i związane z nią ciągłe zagrożenie życia nie podawał prawdziwego imienia i nazwiska)

Prowadzi prace misyjną w Syrii, Iraku i Jemenie. Studiował język arabski, teologię, archeologię i kulturę wschodu na uniwersytetach w Niemczech i Jordanii. Opowiedział o prześladowaniu chrześcijan w krajach arabskich: Syrii, Iraku, Arabii Saudyjskiej. Mówił też o ISIS, prawie szariatu, zamachach na chrześcijan, o nawracających się Sunnitach i Szyitach. Przytaczał wiele dramatycznych historii poszczególnych rodzin i prosił o pamięć i modlitwę za chrześcijan w krajach arabskich.

Prof. Dr. Jacob Thiessen, Szwajcaria/Paragwaj

Jacob_ThiessenProfesor specjalizujący się w Nowym Testamencie, dyrektor i wykładowca na uniwersytecie teologicznym w Bazylei. Prowadził także seminarium teologiczne w Paragwaju. Mówił w oparciu o fragmenty z Jana 15:11, 1 Kor 15:58, Łukasza 17:10 - o właściwej postawie serca chrześcijanina, zapału w pracy dla Pana i radości z daru łaski zbawienia oraz właściwym rozumieniu owej radości.

Jako centralny punkt wyjścia w kwestii "radości i łaski" przytoczył świadectwo Jana Chrzciciela o Jezusie: "On musi wzrastać, a ja się umniejszać". Jesteśmy dziełem Boga i zostaliśmy stworzeni do dobrych czynów, które Bóg przygotował, abyśmy w nich chodzili w Chrystusie. Prawdziwa radość pojawia się w naszym życiu wskutek zrozumienia wielkości Bożej Łaski jaką okazał nam poprzez Jezusa Chrystusa.

Prof. Emile Nicole, Francja

Emile_NicoleProfesor od Starego Testamentu, tytuł doktora zdobył na wydziale Teologii Ewangelickiej.  Pastor Free Evangelical Churches [Wolnych Kościołów Ewangelickich]. Mówił o niezwykłości obecności Bożej, jakiej może doświadczać chrześcijanin i jak temat ten został znajduje odzwierciedlenie w psalmach. 

Kwestia obecności Boga pozostaje dla nas ludzi, z jednej strony tajemnicą, z drugiej strony Pismo Święte daje nam wiele odpowiedzi na pytanie - czym jest obecność Boga? Jak Psalmista mówi o pragnieniu przeżywania obecności Boga? "Jedną z rzeczy, o które proszę Pana ... to mieszkać w domu Pana przez wszystkie dni ..." Obecność Boga w świątyni jest znakiem starego przymierza. Dziś obecności Boga można szukać i znaleźć w dowolnym miejscu na świecie. Jezus dał nam dwie wskazówki, gdzie można ją znaleźć: 1. W ukryciu (Mat. 6,6), gdy sami wołamy do Boga, wtedy On będzie obecny. 2. W społeczności, która gromadzi się w imię Jezusa (Mat. 18:20).

Pastor Adrian Stan, Rumunia

Adrian_StanStudiował prawo, tytuł magistra uzyskał na kierunku teologia na wydziale teologicznym Uniwersytetu w Chorwacji. Wykładowca klasycznej i współczesnej filozofii i historii religii w szkole biblijno-misyjnej w Bukareszcie. Ponadto nauczyciel Słowa w Rumanian Evangelical Church [Rumuński Kościół Ewangelicki] w Timsoarze. Opowiadał między innymi o tym, jak Bóg poprzez stulecia przygotowywał grunt dla późniejszego głoszenia ewangelii przez apostołów, tak, aby mogła ona dotrzeć w najdalsze krańce świata (ujednolicenie języka na język grecki poprzez podboje terytorialne, budowa dróg przez Aleksandra Macedońskiego i in.). Mówił o Janie Husie i innych sługach Bożych, którzy od tamtego czasu stracili życie dla Ewangelii. Europa była niegdyś najlepiej zewangelizowanym miejscem na Ziemi - zauważył - Dziś Europa odwraca się ponownie od Ewangelii, co ma widoczny wpływ na społeczeństwo oraz obecny kryzys. Kiedyś my ewangelizowaliśmy wschód i Afrykę, dziś misjonarze z Ukrainy i Afryki przyjeżdżają do nas. Jak daleko posunęło się zepsucie Europy? Czy jest jeszcze dla nas ratunek i co możemy zrobić?

Johan Hubert, Holandia - budowniczy arki Noego.

Johan_HuibersProwadzi firmę budowlaną. Brał udział w projektach budowlanych w Etiopii, Albanii i Bośni. Pewnego dnia miał sen, który sprawił, że postanowił zbudować arkę Noego zgodnie z wymiarami podanym w Biblii. W roku 2007 zbudował jej nieco mniejszy prototyp a w roku 2012 pełno-wymiarową arkę, którą wypełnił zwierzętami. W ten sposób postanowił głosić ewangelię - zapraszając ludzi do swojego pływającego muzeum i mówiąc im nie tylko o historii Noego i potopie, ale także o Bożym planie dla ich życia. Arka stała się sławna i obecnie podróżuje od miasta do miasta i od kraju do kraju, budząc wielkie zainteresowanie. Mogliśmy zobaczyć film przedstawiający arkę płynącą kanałami Holandii oraz posłuchać o historii jej budowy oraz o tym jak Bóg pomagał Johanowi zrealizować to przedsięwzięcie. Jak została zbudowana? Jakie są dowody na to, że potop się wydarzył? Ile zwierząt było w arce?

 


Chór Euro Choir

EuroChoirOprócz wykładów mogliśmy także posłuchać międzynarodowego chóru Euro Choir. Chór ten zrzesza młodych wierzących ludzi, którzy pragną podążać za Panem żyjąc czystym, bezkompromisowym życiem chrześcijańskim i w ten sposób stanowić przykład i zachętę dla swoich rówieśników.


Następna konferencja dla Pastorów i Kaznodziejów będzie miała miejsce za rok w Południowej Afryce, a za dwa lata znów w Szwajcarii. W tym roku w Szwajcarii odbędzie się także konferencja wakacyjna dla rodzin. Zapraszamy.

 

© Tłumaczenia kazań Erlo Stegena
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci